Dress code - alebo ako sa vyhnúť trapasu

21. 10. 2014

Dress code sú – zjednodušene – pravidlá určujúce štýl obliekania na určité spoločenské udalosti, ale nielen na tie. Pravidlá obliekania presadzujú aj niektoré firmy a verejné miesta a s veľkou pravdepodobnosťou v zamestnaní stretnú aj vás. Dress code rozhodne ani dnes nie je prežitkom.

Mali by ste poznať jeho ,,tajnú reč“,  čiže základné  pravidlá, ktorými sa striktne riadia muži, podľa ktorých si potom vyberajú vhodné šaty aj ženy.   

Na pozvánkach sa často v rohu objavia dve slovíčka „dress code…“. Je to malý ťahák, ktorý vám prezradí, ako máte prísť oblečení. Predídete tak spoločenskému trapasu. Ak vyrazíte na galavečer v minisukni alebo na koktail v rifliach, nevyjadríte tým svoju originalitu, ale neúctu k ostatným hosťom a predovšetkým k hostiteľovi...

WHITE TIE

Ak je na pozvánke napísané white tie (alebo i ultra formal), ide o najstriktnejší a najformálnejší zo všetkých dress codov. Je typické pre honosné akcie ako napríklad plesy v opere (na snímke je viedenský) a iné spoločensky významné bály či udeľovanie cien.  Ženy majú predpísanú veľkú večernú róbu, uzavreté topánky, drobnú listovú kabelku, žiarivé šperky a vyčesané vlasy. Páni musia mať frak, bielu vestičku, bieleho motýlika, čierne ponožky a čierne lakované topánky. Neprípustné sú dokonca i náramkové hodinky, povolené však hodinky na retiazke. K dokonalosti patria aj rukavice: u pánov biele, u dám vo farbe róby.
1-white-tie-original

BLACK TIE

S informáciou black tie sa už môžeme stretnúť častejšie. Patrí ku galavečerom a niektorým plesom. Dámy musia mať v takomto prípade dlhú večernú róbu (čiernu, bielu, krémovú), ale nemusia sa báť ani výraznejších farieb. Nevyhnutnosťou sú i v tomto prípade uzavreté spoločenské topánky, pančuchy a večerná listová kabelka. Šperky by mali pôsobiť luxusne – stačí aj kvalitná bižutéria, ale rozhodne by nemali byť z dreva či plastu.
Pre pánov je zadanie black tie o čosi prísnejšie: etiketa im predpisuje smoking s bielou košeľou, čiernym motýlikom, čiernymi lakovkami aj ponožkami. Perfekcionista môže zladiť manžetové gombíky so šperkami partnerky.
2-black-tie-dama-original
2-black-tie-pan-original

CREATIVE BLACK TIE

Ak je na pozvánke takéto usmernenie, je to príležitosť trocha popustiť uzdu kreativite, samozrejme v rámci elegancie a vkusu. Dámske šaty v tomto prípade nemusia byť až po zem, ale celkom iste pod kolená. Kreatívne môžete byť aj pri výbere materiálov a doplnkov:  napríklad nadrozmernej spoločenskej taštičky alebo výrazných náušníc.
Podobné je to aj u mužov: smoking nemusí byť pri ,,creative black tie“ nevyhnutne čierny. Netradičná môže byť i farba a vzor košele aj motýlika  - najlepšie jedného alebo druhého, nech pestrosti nie je priveľa.
3-creative-back-tie-dama-original
3-creative-black-tie-pan-original

SEMI FORMAL

Spoločenské akcie označované semi formal sú spravidla firemné večierky alebo koktaily. Dámy by si mali vybrať koktailové šaty, napríklad malé čierne, ale ešte viac zaujmú vo farebných alebo vzorovaných koktailových šatách. Mali by byť doplnené zaujímavou listovou kabelkou a maximálne jedným výrazným šperkom.
Pán by mal mať na podobnú príležitosť spoločenský oblek a košeľu, kravatu či motýlika môže vynechať. Nemusí sa vyhýbať kombinácii viacerých farieb, ale ani celku tón v tóne.
4-semi-formal-dama-original
4-semi-formal-man-original

BUSINESS FORMAL

S týmto dress codom sa najskôr stretnete na formálnejšej pracovnej schôdzke. Patrí k nemu sako a púzdrová sukňa alebo nohavicový kostým, blúzka alebo košeľa a lodičky na opätku do 9 cm. Čo sa týka farieb, právnička by si mala zvoliť neutrálne odtiene a napríklad manaýérka reklamnej agentúry aj zaujímavú potlač.
V pánskom šatníku je pri business formal základom dobre sediaci oblek – môže byť aj tmavomodrý alebo tmavosivý, neutrálna košeľa, konzervatívna kravata a lakové topánky.
5-business-formal-dama-original
5-business-formal-pan-original

BUSINESS CASUAL

Tento typ neformálneho oblečenia je v našom živote najbežnejší. Hodí sa do kancelárie, na pracovné schôdzky aj na prijímací pohovor. Mal by pôsobiť uvoľnene, ale zároveň upravene. U dám to môže byť kombinácia puzdrových šiat a saka, košele a púzdrovej sukne alebo elegantných nohavíc a svetra. Nevhodná je džínsovina, topánky by mali byť uzavreté, čiže lodičky, mokasíny alebo poltopánky.  
Ani pánom nepovoľuje business casual rifle, ale namiesto klasického saka môžu mať sako športového strihu a bavlnené nohavice. Kravata nie je nevyhnutná, košeľu môže nahradiť pólo tričko. Farby by sa mali pohybovať v odtieňoch béžová-hnedá-modrá.
6-business-casual-dama-original
6-business-casual-pan-original

SMART CASUAL

A keď je na pozvánke ,,smart casual“? Tak to máte pred sebou doslova hlavolam: vaše oblečenie nesmie byť ani príliš formálne, teda žiadne róby, ale ani príliš ležérne. Najlepšie bude skombinovať prvky obidvoch štýlov. Napríklad elegantné tričko a lesklú áčkovú sukňu alebo vzorované nohavice a blúzku. Nemali by chýbať topánky na opätku.
Páni môžu dať klasickému obleku šmrnc farebnými ponožkami alebo si prehodiť sako na tričko s potlačou. Čiže vyhnúť sa rifliam, ale rozhodne zapojiť trendové prvky.
7-smart-casual-original
Zdroj: stilundmode.de, realmenrealstyle.com, everydaylife.globalpost.com
Foto: augustman.com , salzburg.com, fabpartydresses.com, myimageexpert.com, buysuits.com, wheretoget.it, eduard-dressler.com, workchic.com , vintagedancer.com, wardrobelooks.com, pressdispensary.co.uk, fashiondivadesign.com

Komentáre: