GOLFOVÁ ABECEDA 7. časť

23. 05. 2016

V predchádzajúcej časti nášho seriálu o základných princípoch golfovej hry sme naznačili, že dosiahnuť a počas celej hry si udržať dobrú pohodu, umožňuje okrem iného aj dobrý výstroj golfistu...

Rekreačne či športovo

Pokiaľ ide o samotnú hru na ihrisku, je rozdiel či sa zúčastňujeme turnaja, alebo na ihrisku trávime prijemné chvíle so svojou rodinou či priateľmi. Pri súťažnom golfe sa totiž striktne uplatňujú golfové pravidlá, súťažný poriadok a tiež miestne pravidlá ihriska, ktoré medzi iným preferujú  športovú stránku golfu  a v súvislosti s pohybom hráčov im prikazujú napríklad transportovať sa pri hre pešo, dodržiavať plynulosť a predpísaný čas hry.
50566652ofwlpl_fs-original
To pre mnohých golfistov hlavne na extrémne obtiažnych ihriskách a pri ohľade na potrebný výstroj nemusí byť až tak jednoduché. Ak teda nemáme nosiča palíc, treba sa s touto situáciou vyrovnať  inak a podobne ako úplná väčšina amatérskych golfových hráčov zvoliť pre danú situáciu najvhodnejší systém transportu výstroja.  
dsc_0243-original
Neprotirečí to ani konštatovaniu, že vzrušenie z golfovej hry vychádza z  férového súperenia s golfovým ihriskom, v ktorom sám hráč musí preukázať svoje schopnosti čo najlepšie sa vyrovnať napríklad s jeho extrémne dlhými a veľmi úzkymi dráhami, množstvom vodných či pieskových prekážok, malými, extrémne modelovanými  jamkoviskami či naopak s jamkoviskami  plochými a abnormálne veľkými.
78855687exfsua_fs-original
Kombinácie týchto a ďalších faktorov sú prakticky nekonečné, a tak každé z obrovského množstva golfových ihrísk po celom svete ( je ich viac ako 35 000) má svoju vlastnú „tvár“  a vyžaduje si skutočne individuálny prístup. O typológii golfových ihrísk však podrobnejšie budeme hovoriť až v pokračovaní.
gal-photo2-original
Celkový charakter ihriska ovplyvňuje napríklad aj výber vhodných typov palíc a ich množstvo, požiadavky na oblečenie, obutie, počet golfových loptičiek v zásobe či voľbu najvhodnejšieho transportného prostriedku. Skrátka v zásade všetko, čo zaručuje požadovanú hernú pohodu a tvorí predpoklad na úspech a spokojnosť.
golf-20player-original
Len málo golfových nadšencov stretlo také šťastie, že majú vyhovujúce ihrisko rovno pri dome, či vo veľmi tesnej blízkosti. Všetci ostatní pri ceste za golfom (či už do materského klubu, alebo ako hostia na iné ihriská v rámci tzv. golfovej turistiky) hneď od začiatku a rôzne intenzívne riešia problém súvisiaci s transportom golfového výstroja a osôb.
golf__018-original
golf_02_1024-original
Foto: INT, archív RO
Zdroj: Rudo Ondreička

Komentáre: