Slamené domčeky

11. 11. 2013

Časy, kedy si naši predkovia stavali svoje obydlia prevažne zo slamy a ostatných prírodných materiálov, sú dávno preč. Vtedy šlo hlavne o ekonomický princíp a o nedostatok iných stavebných komponentov. Aj keď sa slama ako stavebný prvok na istý čas takmer úplne vytratila, v posledných rokoch si opäť nachádza cestičku a svoje zaslúžené miesto v modernom staviteľstve.

134b-original
Slama, drevo a hlina vydržia viac, než si dokážeme predstaviť. Pokiaľ sa tieto materiály skombinujú a zabudujú správne, pokiaľ nie sú vystavené vlhkosti, ich životnosť je takmer večná. Okrem toho, že obydlia postavené z týchto materiálov sú ako vystrihnuté z kníh dejín a povestí, podľa ich užívateľov poskytujú komfort a akýsi zvláštny pocit pokoja a pohody. Vhodným zariadením, dispozičným riešením a doplnkami si slamené domčeky získavajú obdiv už na prvý pohľad.
11_10_2011-046-original
Obľúbený a najčastejšie používaný spôsob výstavby spočíva v tom, že balíky slamy sa ukladajú medzi drevenú konštrukciu spevnenú skeletom. Strecha sa pokrýva klasickým hydroizolačným materiálom, používaným aj na ploché strechy a tá sa môže ešte následne zasypať zeminou so zasiatou trávou. Veľkým nepriateľom tohto stavebného materiálu je predovšetkým voda, preto sa stavba odporúča odizolovať stavbu aj od základov. Steny sa z vonku i zvnútra uzatvárajú niekoľkými vrstvami hlinenej omietky, čo zabezpečuje vynikajúce tepelnoizolačné ako aj zvukovoizolačné vlastnosti.
p1010089-original
Experimentálnu stavbu navrhol nemecký architekt Gernot Minke. Pôvodne to mala byť kaviareň niekde v Portugalsku. Nakoniec ju však vybudoval nórsky priemyselný dizajnér Bjorn Kierulf práve u nás na Slovensku a v súčasnosti slúži ako sídlo architektonického štúdia neďaleko Senca.
img_0890-original
Zopár nadšencov a nízkoenergetické domčeky môžeme však už nájsť aj v okolí Prievidze, či v Čechách. Jednotliví stavitelia považujú za prednosti muriva zo slamy hlavne finančnú nenáročnosť, nízku hmotnosť nevyžadujúcu rozmerné základy, šetrenie energie a v neposlednom rade obnoviteľnosť suroviny.  


Zdroj:
http://www.teraz.sk/regiony/lazany-slama-ekologicky-dom/54848-clanok.html, http://www.slamene-domy.eu/, http://www.asb.sk/architektura/stavby-a-budovy/nizkoenergeticke-domy/nizkoenergeticky-dom-zo-slamy-svojpomocne-5544.html, http://www.e-filip.sk/default.aspx?contentID=3049, http://www.createrra.sk/pasivne_domy_zo_slamenych_panelov.html

Foto:
www.baugiologie.cz, http://www.haloo-alter-native.eu, http://files.slamenachaloupka.webnode.cz, http://www.domyzeslamyahliny.cz/wp-content/uploads/2010/09/134b.jpg, http://tradewood.com.ua, http://ozartur.sk, http://files.slamenejurty.webnode.sk

Komentáre: